تبلیغات
TOP - هـرکـه پـایـش بـو مـی دهـد، بـخوانـد
پنجشنبه 7 مهر 1390

هـرکـه پـایـش بـو مـی دهـد، بـخوانـد

   نوشته شده توسط: علی    

فصل تابستان با همه خوبی هایش یک بدی بزرگ دارد و آن اینکه تعریق بدن در این فصل زیاد و باعث می شود بوی بد بدن و به خصوص پاها بیشتر برایمان مشکل ساز شود. بوی بد پا گاه آنقدر آزاردهنده است که دوستان و اطرافیان را هم معذب می کند…

اگر شما هم با این مشکل دست به گریبان هستید، وقت آن است که دنبال را?ه?حل باشید. راه های ساده زیر را امتحان کنید، حتما به کمک شما می آیند:

۱ شستشوی پاها، مهم ترین اصل

شستن پاها مهم ترین عامل برای مبارزه با بوی بد آنهاست. برای از بین بردن باکتری ها و سلول های مرده روی پوست، علاوه بر شستشو با آب گرم و صابون، استفاده از کیسه حمام و سنگ پا نیز کمک بسیاری می کند. هنگام شستشوی پاها باید لابه لای انگشتان را با صابون ، حتی المقدور با صابون آنتی باکتریال، تمیز کنید و بعد از شستشو حتما پاهایتان را به خوبی خشک کنید. رطوبت و عرق، محیط مناسبی برای رشد و تکثیر باکتری ها به وجود می آورد.

۲) جلوگیری از تعریق پاها

در هریک از پاهای ما بیش از ۲۵۰ هزار غده عرق وجود دارد و بوی بد پا ناشی از عرق ترشح شده آن است، بنابراین کاهش تعریق پاها، روشی موثر برای از بین بردن بوی بد آنها خواهد بود. برای کاهش تعریق پاها از ضدعرق ها استفاده کنید. ضدعرق ها گرچه خوشبوکننده نیستند، ولی برای تمیزنگه داشتن پا بسیار مفید هستند. البته منظور از ضدعرق، دئودورانت نیست زیرا دئودورانت ها فقط بو را پنهان می کنند.

۳) خشک نگه داشتن پاها

پاهای ما روزانه حدود ۲ فنجان عرق تولید می کنند بنابراین اگر می خواهید پاهایی خوشبو داشته باشید، باید اول آنها را خشک نگه دارید. روش های زیر به شما کمک می کنند پاهایتان را خشک نگه دارید:

در یک ظرف متوسط، مقداری چای ولرم بریزید و پاهایتان را روزانه به مدت ۳۰ دقیقه داخل آن قرار دهید؛ بعد از ۳۰ دقیقه، آنها را کاملا خشک کنید. اسیدتانیک موجود در چای، عامل خشک کننده ای است که به کاهش تعریق پای شما کمک می کند. این کار را یک هفته ادامه دهید.

محلول آب نمک هم می تواند برای خشک نگه داشتن پاها موثر باشد. برای تهیه آب نمک، یک دوم فنجان نمک را در یک لیتر آب بریزید و هم بزنید. پاهایتان را چند دقیقه در این محلول قرار دهید و سپس کاملا با یک حوله تمیز و خشک کنید.

بی کربنات سدیم یا همان جوش شیرین، پوست شما را قلیایی تر و رشد باکتری ها را کمتر می کند. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را داخل یک لیتر آب بریزید و پاها را با این محلول بشویید و خوب خشک کنید.

پودر تالک یا پودربچه را با اسپری ضدقارچ لابه لای انگشتان بزنید. پودر تالک بوی بد عرق را از بین می برد. بعد از استفاده از این پودر پاها را کاملا بشویید و خشک کنید. استنشاق بوی تالک می تواند به ریه صدمه بزند. به همین دلیل از مصرف پودر در محیط های بسته مانند ماشین یا اتاق به منظور کاهش استنشاق آن خودداری کنید.

۴) خشک نگه داشتن کفش ها

اگر می خواهید کفش هایی خوشبو داشته باشید، باید سعی کنید کفش هایتان همیشه کاملا خشک باشند زیرا رطوبت، محیط مناسبی برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم می کند. بعد از یک روز طولانی که کفش هایتان را به پا داشته اید، باید آنها را سریع خشک کنید. درآوردن کفی کفش به این کار کمک می کند. برای سرعت بخشیدن به خشک شدن کفش ها، می توانید یک روزنامه را مچاله کنید و داخل آنها قرار دهید. چوب سدر نیز یک نوع ماده جاذب رطوب است، یک تکه از آن را در کفش خود قرار دهید تا خشک بماند. از خشک کردن کفش ها با سشوار و اجاق گاز خودداری کنید. حرارت زیاد باعث خرابی چرم، بازشدن چسب کفش و ذوب شدن پلاستیک می شود. می توانید از دستگاه خشک کن استفاده کنید. دستگاه خشک کن وسیله ای است که با استفاده از جریان ملایم هوا، به آرامی کفش ها را خشک می کند.

۵) انتخاب کفش مناسب

در فصل تابستان، سعی کنید کفش های باز یا صندل بپوشید تا امکان جریان هوا داخل کفش و در نتیجه تنفس پاها وجود داشته باشد. اگر مایل به استفاده از صندل نیستید، از کفش های چرمی و کتانی استفاده کنید. این کفش ها بسیار بهتر از کفش های پلاستیکی هستند و خروج گرما از آنها به راحتی انجام می شود.

۶) انتخاب درست جوراب

عوض کردن مرتب کفش ها و جوراب ها و شستن آنها شانس رشد و تکثیر باکتری ها و قارچ ها را کاهش می دهد. بهترین جوراب ها هم برای سلامت پا و هم برای فرار از بوی بد آنها، جوراب هایی با جنس کتانی و رنگ سفید هستند. جوراب های پلاستیک و رنگی باعث تشدید بوی بد پاها می شوند. به یاد داشته باشید که برای پیشگیری از بوی بد پا باید به طورمرتب جوراب هایتان را عوض کنید.

۷) استفاده موضعی از الکل

استفاده از الکل یکی از روش های موثر برای درمان بوی بد پاست. یک حوله را با الکل خیس کنید و به پاهایتان بمالید سپس پا را در معرض هوا نگه دارید تا خشک شود.

۸) کفش های خوشبو با گل میخک

اگر پاهایتان را مرتب می شویید ولی باز بوی بد می گیرند احتمالا کفشتان بو گرفته است. برای از بین بردن بوی کفش ها کافی است یک تکه چوب سرو یا گل میخک را داخل کفش قرار دهید و چند روز آنها را نپوشید.

هشدار

افراد دیابتی قبل از استفاده از هر روشی، لازم است برای بهداشت پاها، با پزشک متخصص مشورت کنند. استفاده از کیسه حمام و سنگ پا برای بیماران دیابتی توصیه نمی شود. ضمنا هرگونه چرک، تاول، پوسته ریزی، خارش و زخم یا تغییرشکل در پوست آنها به پیگیری و معاینه پزشک نیاز دارد.